Zapraszamy na inaugurację roku akademickiego UTW

„Demokracja na rozdrożu: obawy, iluzje zagrożenia” to tytuł wykładu inaugurującego XXII semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. Specjalnym gościem Stowarzyszenia Europa i My będzie prof. Radosław Markowski, Dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS oraz kierownik Zakładu Badań Porównawczych nad Polityką w ISP PAN. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się 6 października 2016 roku o godz. 17:00 w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych.

Rozpoczynamy jedenasty rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim, a wraz z nim kolejny zestaw bardzo ciekawych zajęć, wykładów i fakultetów dla seniorów – informuje Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. –Jest to o tyle trudny czas, że po 10 latach funkcjonowania uniwersytetu musimy sobie poradzić bez jego dotychczasowej koordynatorki – dodaje. Wykłady będą odbywać się tradycyjnie raz w tygodniu w godzinach 10-12 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Spotkanie inauguracyjne rozpocznie się wspomnieniem zmarłej niedawno współtwórczyni i koordynatorki UTW w Grodzisku Mazowieckim – Krystyny Rymaszewskiej-Prędkopowicz. Z tej okazji chór uniwersytecki „Fermata” przygotował specjalny program okolicznościowy. Przypominając ulubione piosenki Pani Krystyny zaśpiewa gościnnie także Dariusz Biernacki (baryton). W drugiej części spotkania po wystąpieniach zaproszonych gości, świeżo przyjęci do grona studentów UTW oraz wszyscy obecni będą mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego z zakresu politologii. Dr hab. Radosław Markowski, profesor Uniwersytetu SWPS oraz częsty komentator wydarzeń politycznych w mediach, zaprosi do refleksji nad kondycją współczesnej demokracji w wystąpieniu zatytułowanym „Demokracja na rozdrożu: obawy, iluzje zagrożenia”.

Przy doborze programu staramy się kierować tym, co najbardziej interesuje naszych słuchaczy. W tym roku zapraszamy do udziału w wykładach z takich dziedzin nauki jak medycyna, kulturoznawstwo, psychologia, politologia, a także muzykologia czy też historia sztuki – wymienia Daniel Prędkopowicz. W nowym semestrze UTW znajdą się wykłady poświęcone geografii i kulturze. W świat kolorów i zapachów Indii zabierze słuchaczy podróżnik i fotograf Włodzimierz Musiał, a śladami Mozarta po Europie poprowadzi Kamila Wieczorek. Tegoroczni studenci będą mogli omówić z psychologiem i prokuratorem w jednej osobie – dr Małgorzatą Seroczyńską – problemy prawne dot. osób starszych wynikające z bycia pacjentem oraz posłuchać o tym, jak ćwiczyć swój mózg, myśleć i działać kreatywnie oraz projektować swoje szczęście na spotkaniach, ze znaną z poprzednich lat terapeutką i trenerką kinezjologii, Ewą Magdziak. Bardzo interesująco zapowiada się wykład Adama Jarczyńskiego znanego eksperta od savoir vivre i protokołu dyplomatycznego nt. ubioru. Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych: występów chóru z okazji Dnia Niepodległości oraz opłatkowego spotkania przy dźwiękach kolęd.

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, kurs komputerowy, zajęcia plastyczne i decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki. Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również cieszący się dużym uznaniem chór z wieloletnią tradycją, do którego może dołączyć każdy słuchacz.
Redakcja kwartalnika „Senior i Ty” również gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.

Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Patronat nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Starosta Powiatu Grodziskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki. Program zajęć jest dofinansowany przez Gminę Grodzisk Mazowiecki.

Fot. wyborcza.pl