Fraktale i maszyny oblężnicze

W sobotę 8 kwietnia kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego i pierwsze na nim spotkanie z Heweliuszami Nauki. Zapraszamy wszystkich na wykład poświęcony fraktalom - kto wie co to? :) A po nim warsztaty dot. maszyn oblężniczych. To będą niesamowite dwie godziny. Kto się jeszcze nie zapisał, może to zrobić w sobotę przed zajęciami. Startujemy o 11:00.

Fraktale - czym tak właściwie są? Gdzie możemy je spotkać? Jak powstaja i jak samodzielnie je stworzyć? Ile dziur ma Trójkąt Sierpińskiego? To tylko kilka z pytań, które pojawią sie podczas wykładu organizowanego w ramach Uniwersytetu Dziecięcego w Grodzisku Mazowieckim.

W ramach zajęć, które są dofinansowane przez Gminę Grodzisk Mazowiecki młodzi studenci poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury! Smoka Heighwaya, który zieje ogniem. Zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii oraz zasłuchają w muzykę ze Zbioru Cantora. Na koniec wszyscy razem uszyją dywan Siepińskiego.

Po wykładzie na temat fraktali odbędą się warsztaty poświęcone maszynom oblężniczym. Niemalże od chwili wszczęcia pierwszej wojny, człowiek wymyślą coraz doskonalsze maszyny do miotania pocisków. Podczas zajęć studenci przyjrzą się wnikliwie temu, w jaki sposób działają. Od najprostrzej procy, przez trebusze, katapulty i armaty, aż po rakiety balistyczne. Jak łączy się w nich historia z fizyka i chemią? Uczestnicy zajęć wykonają przykładowe maszyny proste i poznają ich zastosowanie w historycznych konstrukcjach. Wspólnie przeprowadzą eksperymenty na maszynach wykonanych przez Heweliuszy Nauki, prowadzących zajęcia. A to dopiero początek bitwy :)

Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 13 lat na zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Zajęcia co dwa tygodnie. Szczegółowy program na www.europaimy.org

Najbliższe zajęcia odbędą się w sobotę 8 kwietnia o godz. 11:00. Poprowadzi je Paweł Jaskólski z grupy Heweliusze Nauki.