Będą walczyć o dotacje

21 kwietnia (piątek) w biurze Stowarzyszenia Europa i My w Grodzisku Mazowieckiem, w godz.9.00-18.00 odbędzie się posiedzenie komisji konkursowej programu FIO-Mazowsze lokalnie.

Ponad 20 lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z powiatów: grodziskiego, żyrardowskiego, pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego i sochaczewskiego będzie ubiegało się nawet o 5 tys. złotych na działania wspierające rozwój swoich społeczności. W posiedzeniu komisji może wziąć udział nawet blisko 100 osób, liderów, społeczników, przedstawicieli środowisk lokalnych.

18052580 1251655694952362_1160172663_n

Jest to pierwsze z siedmiu spotkań komisji w ramach FIO-Mazowsze Lokalnie, które odbędą się w kwietniu i maju w całym województwie. Poza Grodziskiem Mazowieckiem komisje odbędą się także w Warszawie, Siedlcach, Płocku, Ostrołęce i Radomiu.

Spotkania przed komisjami stanowią drugi etap oceny projektów, które przeszły ocenę ekspertów na podstawie złożonych fiszek opisujących planowane działania. Z blisko 500 wniosków eksperci wybrali ponad 200, które zaprezentują się przed lokalnymi komisjami, a następnie z nich najlepsze otrzymają dofinansowanie.

- Formuła lokalnych komisji działa w obie strony, z jednej pozwala wnioskodawcom na bezpośredni kontakt z oceniającymi, przez co możliwe jest uzupełnienie oferty, dopowiedzenie czegoś, o czym zapomniano napisać, a z drugiej strony, komisja ma szansę weryfikacji wniosków, które zna jedynie z opisu. Bezpośrednia rozmowa sprawia, że działania stają się bardziej realne. Do ekspertów przemawia zaangażowanie i entuzjazm wnioskodawców – mówi Daniel Prędkopowicz, członek komisji, prezes Stowarzyszenia Europa i My. – Jest to też olbrzymia dawka energii, która udziela się wszystkim i doładowuje tych, którzy ostatnie miesiące spędzili przy komputerze pracując nad konkursem – dodaje.

Komisja obradować będzie w pięcioosobowym składzie: Daniel Prędkopowicz, Stowarzyszenie Europa i My, Aleksandra Strejmer, Fundacja Fundusz Współpracy, Adriana Skajewska, Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo”, Małgorzata Lelonkiewicz, Coaching i Szkolenia, Magdalena Podsiadły, Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego”.

Zapraszamy Państwa na to wyjątkowe wydarzenie, które daje możliwość  spotkania i rozmowy z miejscowymi działaczami społecznymi, a także pozwala zapoznać się z ich bardzo ciekawymi pomysłami.

Dotychczas dofinansowane projekty w ramach FIO-Mazowsze Lokalnie można znaleźć na mapie dostępnej na stronie www.mazowszelokalnie.pl

***

FIO Mazowsze Lokalnie jest programem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Operatorem programu są trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Stowarzyszenia Europa i My. Celem Programu jest zwiększenie liczby oraz roli inicjatyw oddolnych, szczególnie w małych społecznościach lokalnych. Program jest realizowany w nowej formule rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich finansowanego z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa. W latach 2014-2016 operatorzy przeznaczyli ponad 2,1 mln zł na działania zwiększające zaangażowanie obywateli w życie publiczne oraz rozwój młodych stowarzyszeń i fundacji, Dofinansowano 500 projektów, w realizację których zaangażowanych było ponad 7 600 wolontariuszy i blisko 150 000 odbiorców działań.


Więcej o konkursie na www.mazowszelokalnie.pl

Film z zeszłorocznej komisji w Siedlcach: https://youtu.be/rhuwk-WWTU4

Publikacja - mapa projektów 2014-2016: http://mazowszelokalnie.pl/wp-content/uploads/2016/11/mapa_aktywnosci_lokalnej_FIO-ML_2016.pdf